Utrata dostępów do IG i FB

Do napisania tego artykułu zainspirowała mnie niespodziewana sytuacja, której doświadczyłam w ubiegłym tygodniu. Niespodziewane podtopienie telefonu i nagle okazuje się, że poza brakiem urządzenia mamy problem z… utratą dostępów do Facebooka i Instagrama. Niestety Ciebie też to może spotkać. Dlaczego?

Jeżeli zgodnie z wpisem Jak zabezpieczyć konto na Instagramie przed kradzieżą? zrobiłeś wszystko, aby uchronić swoje konto przed utratą, to najpewniej zadbałeś również o uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Jak już pewnie dobrze wiesz, zarówno na Instagramie, jak i na Facebooku są trzy rodzaje zabezpieczenia konta:

 • aplikacja uwierzytelniająca
 • wiadomość SMS
 • dodatkowe metody

Domyślasz się, że dwie pierwsze kropki są ściśle połączone z konkretnym urządzeniem, prawda? W przypadku utraty telefonu, wskutek kradzieży, zalania lub innych niesprzyjających okoliczności, niestety jednocześnie tracisz dostępy do swoich kont na Instagramie i Facebooku (pomijając sytuację, gdy jesteś aktualnie zalogowany na desktopie).

Jak uniknąć utraty dostępów do konta na Instagramie w przypadku braku telefonu?

Tajemnica ukryta jest w trzecim składniku wyliczanki, czyli dodatkowych metodach. A konkretniej: kodach zapasowych. To one umożliwią Ci zalogowanie w przypadku braku możliwości otrzymania kodu zabezpieczenia za pośrednictwem SMS-a lub aplikacji uwierzytelniającej.

Jak je zdobyć?

 1. Wejdź na swój profil
 2. Kliknij w menu (3 kreseczki w prawym górnym rogu)
 3. Wejdź w Ustawienia
 4. Kliknij Bezpieczeństwo
 5. Uwierzytelnianie dwuskładnikowe
 6. Wybierz dodatkowe metody
 7. Kliknij na Kody zapasowe, zapisz je i przechowuj w bezpiecznym miejscu

Jak uniknąć utraty dostępów do konta na Facebooku w przypadku braku telefonu?

Na Facebooku sytuacja wygląda analogicznie. Tutaj instagramowe kody zapasowe to inaczej kody odzyskiwania dostępu.

Jak je zdobyć?

 1. Kliknij account w prawym górnym rogu Facebooka.
 2. Kliknij kolejno Ustawienia i prywatność oraz Ustawienia.
 3. Kliknij Bezpieczeństwo i logowanie.
 4. W sekcji Uwierzytelnianie dwuskładnikowe kliknij opcję Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego. Może być konieczne ponowne podanie hasła.
 5. Obok pozycji Kody zatwierdzania logowania kliknij Konfiguracja i Uzyskaj kody. Jeśli masz już skonfigurowane kody zatwierdzania, kliknij Zarządzaj > Pokaż kody.

Ważne!

Pamiętaj aby kody zapasowe przechowywać w bezpiecznym miejscu! Nie rób screenów (tak jak zaleca Instagram). W przypadku utraty urządzenia i tak nic Ci to nie da, a rozsyłanie takich informacji naraża Cię na utratę konta. Zapisz je na kartce i przechowuj w bezpiecznym miejscu. Jeżeli nie masz pewności czy nie udostępniłeś komuś wcześniej listy kodów, wygeneruj nowy zestaw.

A co jeśli nie masz dostępu do zapisanych kodów?

Warto wiedzieć, że na Facebooku możesz podwójnie zabezpieczyć się przed utratą dostępu do konta. Pomoże Ci w tym konfiguracja dodatkowych zabezpieczeń, czyli wybór zaufanych kontaktów, dzięki którym w przypadku braku dostępów otrzymasz kod i adres url z Facebooka, które umożliwią Ci ponowne zalogowanie.

Jak to zrobić?

 1. Kliknij account w prawym górnym rogu Facebooka.
 2. Kliknij kolejno Ustawienia i prywatność oraz Ustawienia.
 3. Kliknij Bezpieczeństwo i logowanie.
 4. Przejdź do sekcji Konfiguracja dodatkowych zabezpieczeń
 5. Wybierz 3-5 znajomych do kontaktu w przypadku utraty dostępu do konta

Podsumowanie

Już wiesz, że uwierzytelnianie dwuskładnikowe nie ochroni Cię przed każdym zagrożeniem związanym z kontem na Instagramie lub Facebooku. Utrata telefonu może przydarzyć się każdemu w najmniej spodziewanym momencie, dlatego nie zwlekaj z wdrożeniem powyższych wskazówek. Ja odbyłam taką lekcję i uwierz mi, że Tobie chciałabym jej oszczędzić. 🙂

Do następnego,

Beata

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *